E-BUSKİ ABONE REHBERİ ALO 185 SU ANALİZ RAPORLARI OTOMATİK ÖDEME VEZNELERİ

BUSKİ muhtarların gönlüne su serpti

BUSKİ muhtarların gönlüne su serpti

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE'nin vizyonuyla BUSKİ Genel Müdürlüğü evsahipliğinde Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde bir araya gelen, Nilüfer, Yıldırım ve Osmangazi ilçelerine bağlı en çok şikayet alınan mahallelerin muhtarları, suyun ilk çıkış noktasından musluktan akan suya kadarki ''suyun hikayesini'' BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’dan dinledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde, kuruluşundan bugüne değin BUSKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

30 Mart 2014’deki yerel seçimlerle birlikte yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası kapsamında Bursa’nın tamamının büyükşehir sınırlarına dahil olduğunu belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI, sorumluluk ve görev alanlarının buna bağlı olarak bütün Bursa’yı kapsar hale geldiğini belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE'nin vizyonuyla Bursa’nın geleceğine damgasını vurmaya aday büyük yatırımlara imza attıklarını vurgulayan ÇETİNAVCI, “Bursa kullanım sırasına göre içme suyunu Nilüfer Çayı üzerinde kurulu Doğancı ve Nilüfer Barajları, Uludağ yamaçlarındaki pınar kaynakları ve Bursa ovasındaki yer altı kuyu sularından olmak üzere üç kaynaktan temin etmektedir. Bursa Ovası yeraltı suyu rezervimiz yıllık 210 milyon metreküp, tahsis edilen miktar yıllık 55 milyon metreküp, kurulu gücümüz 55 milyon metreküp olup kuyu adedimiz 120’dir. Dobruca İçmesuyu Arıtma Tesisi çıkışından şehre verilen su, güvenle ve sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için sürekli olarak belirli periyotlarda biyolojik, kimyasal ve fiziksel analizlere tabi tutulmaktadır. İçmesuyu arıtma tesisinde 24 saat boyunca laboratuvarlardaki numune musluklarından alınan su 2’şer saatlik, günlük ve haftalık periyotlarla yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle incelenmekte ve denetim altında tutulmaktadır. Bununla birlikte içme suyu şebekemizin uç noktalarında içme suyu şebekemizden her iş günü 50 adet numune alınarak bakteriyolojik analizler yapılmaktadır. Yine her iş günü içme suyu şebekesinde 100 ayrı noktada serbest klor miktarı ölçülerek dezenfeksiyon sistemimiz kontrol edilmektedir. Ayrıca, şehrimizin tüm su kaynaklarından, 3 ayda bir kimyasal analizler, 6 ayda bir ağır metal analizleri, yılda 1 kez radyoaktivite analizleri yapılmakta olup dezenfeksiyon sistemimizin sürekliliği sağlanmaktadır. Ayrıca; bu tür analizleri İl Sağlık Müdürlüğü,  Kurumumuzdan bağımsız olarak aynı parametrelerle denetlemektedir. ” diye konuştu.

Suyumuz içilebilir standartlarda

İçme suyunun; “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ile Avrupa Birliği (AB) Standardı,  WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Standardı ve TS 266 Standardı’na uygun olduğunu ifade eden ÇETİNAVCI, çeşmeden akan suyun gönül rahatlığıyla içilebildiği şehirlerin başında Bursa’nın geldiğine dikkat çekti.

Kuruluşlarından bugüne geçen süreçte içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu imalatı anlamında bir çok proje  gerçekleştirdiklerine değinen ÇETİNAVCI, içmesuyu rehabilitasyonu ve yeni şebeke çalışmaları neticesinde, sudaki kayıp kaçak oranı Bursa’nın merkez ilçelerinde Avrupa standartları değeri olan yüzde 22,01’lere kadar düştüğüne işaret etti.

Bursa’daki yağmur suyu ve atık su giderlerini yüzde 100 oranında birbirinden ayrıştırdıklarına değinen ÇETİNAVCI, bunun neticesinde kanal sularının dereleri kirletmesinin önüne geçtiklerine işaret etti.

Bursa merkezdeki derelerin tamamına yakınının ıslah çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden ÇETİNAVCI, bugüne değin geçen süreçte; 8232 kilometrelik içme suyu, 4480 kilometrelik kanalizasyon hattı, 1528 kilometrelik yağmur suyu hattı ve 70 kilometrelik de dere ıslahı gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Amacımız kesintisiz içme suyu sağlamak

Bursa'nın içme suyu temininde  sırasıyla barajlar, pınar Kaynakları ve yer altı kuyu sularından faydalanıldığını belirten ÇETİNAVCI, ''Kuraklık, işletme, bakım onarım gibi olağan dışı dönemlerde yer altı kuyu sularına başvurmaktayız. Bu tedbir amaçlı geleceği düşünerek yaptığımız bir uygulamadır. Zaruri sebeplerden kaynaklı olup geçici bir durumdur'' dedi.

Yer altı kuyu sularının baraj suyuna göre kireç oranının yüksek olduğunu belirten ÇETİNAVCI, kimyasal, biyolojik ve bakteriyolojik olarak bütün testlerden geçirildiğini insan sağlığı açısından hiç bir tehlike taşımadığını ifade etti.

Doğancı barajındaki bakım onarım çalışmaları tamamlandığında, yer altı sularına başvurulan mahallelerde yeniden doğancı ve nilüfer barajlarından içmesuyu temini sağlanacağına işaret etti.

Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmalarının da kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temininin sağlanmasında gerekli olan teknik altyapının sorunsuz,  bir şekilde oluşturulduğunu vurgulayan ÇETİNAVCI, “DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak sürdürdüğümüz bakım onarım çalışmaları boyunca Bursa susuz kalmayacak. Bursa’ya su, Doğancı Barajı’ndaki su alma yapısından veriliyordu. Daha üst kotta yeni bir su alma yapısı daha açılarak Bursa'ya su buradan verilecek.Bu esnada eski su alma yapısı tamir edilerek eski borular yenileri ile değiştirilecek. Bakım onarım çalışmaları bittiğinde Doğancı 2 su alma yapısına kavuşacak. Bakım onarım çalışmaları boyunca şehre su yeni yapılan su alma yapısı aracılığıyla verilerek, Bursa’da su sorunu yaşanmasının önüne geçilecek. Çalışmanın aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini öngören ÇETİANVCI, Yaz ayları olması nedeni ile yağış ihtimalinin de aza ineceği düşünülerek, çalışma süresince vatandaşları su tüketimi konusunda, azami dikkat göstermeye ve tasarruflu olmaya davet etti.

Mahalle muhtarları, gösterdiği konukseverlik ve bilgilendirme nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE' ye ve BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’ya teşekkür etti.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’nın, en çok şikayet alınan mahallelerin muhtarlarını bilgilendirildiği toplantıda; BUSKİ Genel Müdür Yardımcıları , Talat ÖZEN, Adem VURAL ile daire başkanları ve şube müdürleri de hazır bulundu.(11.08.2017)

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER

 ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ