E-BUSKİ ABONE REHBERİ ALO 185 SU ANALİZ RAPORLARI OTOMATİK ÖDEME VEZNELERİ

En sağlıklısı çeşme suyu

En sağlıklısı çeşme suyu

Bursa’da çeşmeden akan suyun gönül rahatlığıyla içilebildiği gerçeği, Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin gerçekleştirdiği analizlerle bir kez daha tescillendi. Oda Başkanı Ali ULUŞAHİN, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’yı ziyaretinde, analiz sonuçlarının çeşmeden akan suyun sağlıklı olduğunu belgelediğini söyledi.

 

Türkiye Mimar Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi  Başkanı Ali ULUŞAHİN, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’yı ziyaret etti.

Meslek odası olmanın verdiği sorumlulukla, görev alanlarına giren konularda gözlem, analiz ve tahlillerde bulunduklarını dile getiren ULUŞAHİN, bu kapsamda, Bursa’daki içme suyuna ilişkin gerçekleştirdikleri analizlerde, çeşmeden akan suyun güvenle içilebilir nitelikte olduğu sonucuna vardıklarını vurguladı.

Son yirmi gün içerisinde 202 ayrı su numunesi topladıklarını belirten ULUŞAHİN, “Bu numunelerin tamamında mikrobiyolojik kontroller yapılmış, 139 numunede de kimyasal parametreler analiz edilmiştir. Bu analizler BUSKİ tarafından akredite laboratuarda şubemiz kontrolünde gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemelerde Bursa şebeke suyunun sağlık açısından uygunluğu tespit edilmiştir. Halkımıza çeşme suyuna güvenmeye devam etmelerini öneriyoruz.” diye konuştu.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çeşmeden akan suyun gönül rahatlığıyla içilebildiği gerçeğinin Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin gerçekleştirdiği analizlerle bir kez daha tescillendiğini söyledi.

“Bursa’da su çeşmeden içilir” sloganıyla bir gerçeğe işaret ettiklerini belirten ÇETİNAVCI, “İçme suyu şebekemizden her iş günü 50 adet numune alınarak bakteriyolojik analizler yapılmaktadır. Yine her iş günü içme suyu şebekesinde 100 ayrı noktada serbest klor miktarı ölçülerek dezenfeksiyon sistemimiz kontrol edilmektedir. Ayrıca, şehrimizin tüm su kaynaklarından, 3 ayda bir kimyasal analizler, 6 ayda bir ağır metal analizleri, yılda 1 kez radyoaktivite analizleri yapılmakta olup dezenfeksiyon sistemimizin sürekliliği sağlanmaktadır. Ayrıca; bu tür analizleri İl Sağlık Müdürlüğü,  Kurumumuzdan bağımsız olarak aynı parametrelerle denetlemektedir. ” dedi.

ÇETİNAVCI, içme suyunun; “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ile Avrupa Birliği (AB) Standardı,  WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Standardı ve TS 266 Standardı’na uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali ULUŞAHİN’in BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı ÇETİNAVCI’yı ziyaretinde; BUSKİ Elektrik Makine İkmal Dairesi Başkanı Recep SEVER, BUSKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı Devrim İZGİ ile Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı İçme Suyu Arıtma Şube Müdürü Cengiz ÇELİK de hazır bulundu. (24.08.2017)

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ