BUSKİ Genel Müdürlüğü - Genel Müdür

load load load
KURUMSAL
KURUMSAL

Genel Müdür

Genel Müdür

 

 

 

 

 

 

 

İsmail Hakkı ÇETİNAVCI

BUSKİ Genel Müdürü

ihcetinavci@buski.gov.tr

Değerli Bursalılar,

Bursa, Evliya Çelebi’nin, ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ sözünde ifadesini bulduğu gibi su potansiyellerinin varlığı ile dikkat çekmektedir.

Sunduğu hizmetlere güvenle bakılan, alanında örnek bir kurum olmak, varlık nedenimizin iki temel dayanağını oluşturuyor.

Bu doğrultuda, kalite yönetim sisteminin gereklerini sürekli iyileştiren yönetim anlayışımızla, hizmetin en iyisini sunabilmeyi hedefliyoruz.

Bursa’nın hizmet üreten marka kurumları arasında yer almanın verdiği sorumluluk bilinciyle, çalışmalarımızı dün olduğu gibi bugün de artan bir ivmeyle sürdürmekteyiz.

Bursa’nın demografik yapısı, endüstrileşme oranı, yağış ve mevsimlerdeki göreceli değişiklikleri göz önünde bulundurarak, yatırım çalışmalarımıza yön vermiş bulunmaktayız.

Bu kapsamda, şehre verilen suyu, TSE 266 ve Sağlık Bakanlığı’nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik uyarınca belirlenen kriterlere göre kullanıma sunduk.

Yine aynı şekilde içme suyu havzalarında bulunan kirletici kaynakları denetim altına alarak, havzaların kirletilmesinin önüne geçtik.

Bütün bu çabalarımızın neticesinde Bursa, çeşmeden akan suyun içilebildiği ender şehirler arasındaki yerini aldı.

Mevcut Doğu ve Batı Atıksu Arıtma Tesisleri’nin yanı sıra, yeni atık su arıtma tesislerinin yapım hazırlığı hızla devam ederken, içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebeke çalışmalarımız da devam etmektedir.

Alman Kalkınma Bankası ile imzaladığımız 30 milyon euro tutarındaki kredi sözleşmesi uyarınca, 6 adet yeni Atıksu Arıtma Tesisi ve 2 adet Derin Deniz Deşarjı Tesisi inşaatını gerçekleştireceğiz.
Bununla birlikte arıtma tesislerine gelecek kanalizasyon kolektör hatlarının yapılması ile ilgili çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor.

Öz kaynaklarımız ile, Atıksu Arıtma Tesislerinden çıkan çamur, bertaraf edilerek elektrik üretilecektir.

Geçen yıl, yaklaşık 80 milyon metreküpü Doğu Atıksu Arıtma Tesisi, 20 milyon metreküpü de Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde olmak üzere toplamda yaklaşık 100 milyon metreküplük atık suyu, kriterlere uygun olarak arıttık.

Doğu ve Batı Atıksu Arıtma Tesisleri’ne, yenilerini ekleyeceğiz.
Gemlik, Mudanya, Kurşunlu, Küçük Kumla, Badırga ile Akçalar Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’ni en kısa zamanda Bursa’nın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
Tesisler, bulundukları bölgelerin atık sularını, kriterlere uygun olarak arıtma kapasitesine sahip olacak.
2022 ve 2040 yıllarını kapsayan ‘içme suyu projeksiyonları’ hazırlanmış durumda.

Gölbaşı Barajı’nın yükseltilmesiyle, 2022 yılına kadar olan sürede Doğancı, Nilüfer ve Gölbaşı barajlarından 225, Uludağ kaynaklarından 15 ve yer altı suyundan da 20 milyon metreküp olmak üzere toplam 260 milyon metreküp su sağlanacaktır.
Yine, 2022 yılından itibaren Çınarcık Barajı’nın devreye girmesiyle, 2040 yılına kadar Bursa’ya, 385 milyon metreküp su temin edilmesi planlandı.

Kurumsal gelişim ve iyi yönetişim anlayışının pekiştirilmesi, su kültürü ve bilincinin oluşturulması amacıyla su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmalara büyük önem vermekteyiz.

Bu vesileyle, hepinize en içten saygılarımı sunar, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim…