E-BUSKİ ONLİNE ABONE REHBERİ ÖNERİ & TALEP SU VE ŞEHİR BURSA
DERGİSİ
SU ANALİZ
RAPORLARI
HİZMET NOKTALARI

Barajlar

DOĞANCI BARAJI

Toprak ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.520.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 65,00 m, maximum su kotunda göl hacmi 43,30 hm³, normal su kotunda göl alanı 1,55 km²'dir. Yılda 125 hm³ içme suyu sağlamaktadır.

Yıllık içme suyu: 125 hm³

Göl alanı: 1.55 km²

 

NİLÜFER BARAJI

Nilüfer Barajı, Bursa Nilüfer Çayı üzerinde 1995 yılında temeli atılmıştır. Faaliyete ise 2007 yılının Ağustos ayında geçmiştir. Yıllık 60 milyon metreküp su kapasitelidir.

Yıllık içme suyu: 60 hm³

Göl alanı: 1.47 km²

 

İçme suyunda BUSKİ kalitesi

Çeşmeden akan suyun içilebildiği ender şehirler arasında yer alan Bursa, bu özelliğini büyük oranda, BUSKİ’nin kaliteli içme suyu teminine yönelik çalışmalarına borçludur.

Yatırımlarıyla, Bursalılara içilebilir, kaliteli ve ekonomik su teminiyle ilgili stratejiler geliştiren BUSKİ; kanalizasyon hatları, yağmur suyu kanalları ve dere ıslahı çalışmalarının yanı sıra, atıksu arıtma tesislerinde gerçekleştirdiği arıtma işlemleriyle, evsel ve endüstriyel atıkların zararlı etkilerinin de önüne geçmektedir.

BUSKİ; içme suyu, kanalizasyon-yağmursuları ve çevre arıtma sistemleri başlıkları altında toplanılan altyapı çalışmalarını, ‘yaşanabilir bir Bursa’ hedefi doğrultusunda sürdürüyor.

Yoğun nüfus artışına sahne olan Bursa’da orta ve uzun vadede suyun sürdürülebilir kullanımına yönelik stratejiler geliştiren BUSKİ, 2022 ve 2040 yıllarını kapsayan ‘içme suyu projeksiyonları’ hazırlıyor.

Gölbaşı Barajı’nın yükseltilmesiyle, 2022 yılına kadar olan sürede Doğancı, Nilüfer ve Gölbaşı barajlarından 225, Uludağ kaynaklarından 15 ve yer altı suyundan da 20 milyon metreküp olmak üzere toplam 260 milyon metreküp su sağlanması hedefleniyor.

Yine, 2022 yılından itibaren Çınarcık Barajı’nın devreye girmesiyle, 2040 yılına kadar Bursa’ya, 385 milyon metreküp su temini planlanıyor.

Yılda ortalama 83 milyon metreküplük suyun kullanıldığı Bursa’da, kaliteli ve kesintisiz içme suyu sağlanması doğrultusunda tüm imkanlarını seferber eden BUSKİ, ‘önce insan’ anlayışının seçkin örneklerini sergilemektedir.