SU AYAK İZİ HESAPLAMA

Su ayakizi,

Musluk suyu kullanımınızı ve yiyecek, elektrik, gaz ve ev eşyalarınızı üretmek için kullanılan “sanal suyu” içerir.

Su Ayak İZİNİZİ Bulun >>

SU AYAK İZLERİ

Su Ayak İzleri ve doğrudan ve sanal su kullanımınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız?

img

YEŞİL SU AYAK İZİ

Tarım ve orman ürünlerinin üretim süreçlerinde tüketilen yağmur suyu miktarıdır. Topraktan buharlaşan ve ürün içerisinde hapsolan su miktarını gösterir.

img

MAVİ SU AYAK İZİ

Ürün ve hizmetlerin üretimlerinin gerçekleşebilmesi için tüketilen yüzeysel ve yeraltı suyu miktarıdır.

img

GRİ SU AYAK İZİ

Bir ürünün tüm üretim aşamalarında kirletilen temiz su kaynağı miktarıdır.


SU AYAK İZİ NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Su ayak izi, birim işlemde tüketilen suyun miktarını ve türünü gösteren bir terimdir. Herhangi bir ürün veya hizmetin üretiminde, bir bireyin günlük yaşantısında küçük veya büyük ölçeklerde su ayak izi hesaplama işlemi yapılabilir. Bu işlem sayesinde ne kadar temiz suyun boşa harcandığı, ne kadar su tasarrufu yapılarak aynı işlemin tamamlanabileceği değerlendirilir. Ayrıca suyun türüne göre bir sınıflandırma da yapıldığından, tüketim esnasında harcanan suyun niteliğinde de gerekli düzenlemeler yapılabilir. Su ayak izi hesaplayıcı ile yapılan hesaplar, ne kadar su tasarrufu yapılması gerektiği ve bu durumun üretim sürecine etkileri hakkında bilgi vericidir. Direkt olarak su kullanımının haricinde, dolaylı yoldan yapılan su tüketimlerini ortaya çıkaran önemli bir göstergedir. Bu göstergeler baz alınarak daha fazla su tasarrufu yapmak mümkündür.

img

SU AYAK İZİ NEDİR?

Su ayak izi üretimde harcanan suyun sadece miktarını belirtmekle kalmayan, aynı zamanda türünü ve nerede / ne amaçla harcandığını da gösteren bir göstergedir. Burada su ayak izi bileşenleri üç farklı başlıkta ele alınır.

Mavi su ayak izi, “mavi su” adı verilen kaynaklardan, yani yüzey ve yeraltı sularından oluşur. Üretimde kullanılan yer altı ve yüzey sularının hacmini belirtir. Yeşil su ayak izi ise yağmur suyu tüketimini ifade eder.

Bu harlaşma ve yağış miktarları göz önünde bulundurularak hesaplanan yeşil su ayak izi, satın aldığınız herhangi bir üründe veya günlük herhangi bir alışkanlığınızda tükettiğiniz suyun kaçta kaçının yağmur suyu kaynaklı olduğunu ifade etmektedir.

Bunların yanında ‘gri su ayak izi’ mevcuttur. Ürünün üretiminde neden olduğu su kirliliğini ifade eden bu değer, birey bazlı hesaplamalarda günlük aktivitelerde bireysel olarak neden olunan su kirliliği olarak düşünülebilir. Gri su ayak izi, ürünün üretiminde kullanılan kirli su olarak algılanılmamalı, bu kirliliğin etkisini azaltmak için harcanan temiz su olarak algılanmalıdır. Bu aşamada gri su oranı yüksek olan ürünlerde, kirliliği azaltmak için harcanan tatlı su rakamsal olarak ifade edilmektedir.


img

SU AYAK İZİ NASIL HESAPLANIR?

Su ayak izi testi ile evsel tüketime ait hesaplama yapmak oldukça kolaydır. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere temel olarak iki farklı başlığa ayrılan su ayak izinin hesaplanmasında litre cinsinden yapılan su harcamasına ek olarak bazı bilgiler gereklidir. Kişisel veya ailesel su tüketimi hesabınızı yaparken evsel tüketim, gıda ve diğer alanlardaki harcamalara dair başlıca bilgiler temel alınır. Bu bilgiler arasında yaşadığınız şehir, evde yaşayan kişi sayısı, evcil hayvanınızın olup olmaması, aracınızı ne sıklıkla yıkattığınız gibi genel harcamalara ilişkin olanlar, evsel tüketimi belirlemede etkilidir.

Gıda harcamalarında ise tükettiğiniz kırmızı et miktarı ve sıklığı, diğer gıdaların miktarı gibi unsurlar belirleyicidir. Ayrıca, satın aldığınız her bir üründe de su harcandığı için aylık olarak yaptığınız alışveriş harcamaları da dolaylı su tüketimi olarak su ayak izi hesabına dahil edilir. Araç ile yaptığınız kilometre, geri dönüşümleriniz gibi birçok etmen aylık hesaplamalarda belirleyicidir.

Bu tarz parametreler baz alındığında, evinize veya şahsınıza ait tüketim şemasına uygun olarak su ayak iziniz hesaplanmış olur.


img

SU AYAK İZİNİ HESAPLA !

Su ayak izi, harcanan su miktarını ifade ettiğine göre doğayı korumak ve su tasarrufu yapmak için temel prensibimizin ‘su ayak izini azaltmak’ olması gerektiğini söylemek mümkündür. ‘Peki, su ayak izi nasıl azaltılır?’ derseniz; Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle su ayak izimizin yüksek değerde olmasına sebep olan unsurları belirlememiz ve bunlar üstünde bir düzenleme yapmamız gerekir.

İşletme bazlı hesaplamalarda yapılan üretim ve tüketim oranlarının iyi değerlendirilmesi, ham madde temininin bu doğrultuda yeniden ele alınması ve üretim sürecinde geçilen aşamaların gerekliliğinin sorgulanarak daha hızlı ve tasarruflu bir üretim sürecine sahip olmanın amaçlanması gerekir. Evsel ve bireysel hesaplamalarda ise belli başlı alışkanlıklarda ve harcamalarda yapılacak düzenlemelerle büyük ölçüde su tüketimini azaltmak ve su tasarrufu yapmak mümkündür.

Kişisel ve evsel hesaplamalarda temel olarak bu konulara dikkat ettiğinizde bu değerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla su tasarrufu yapmanız için birkaç öneriyi şöyle sıralayabiliriz:

• Duş süresini kısaltmak

• Tekstil ve gıda harcamalarını yarıya indirmek

• Bulaşıkları makineye koymadan önce sudan geçirmemek

• Çamaşırları ön yıkamasız yıkamak

• Araba yıkama ve benzin için ayırdığınız bütçeyi sınırlandırma

• Boşa musluk açık bırakmama

• Su kaynaklarının yanı sıra elektrik ve doğal gaz gibi diğer kaynakların tüketiminde de tasarruflu kullanıma özen gösterme

• Su kirliliğine neden olan eylemlerden kaçınma

• Aylık su tüketiminizi azaltmak için aile üyeleri ile birlikte gerçekçi hedefler koyma

www.buski.gov.tr adresinden, Barajların doluluk oranını takip ederek su stresinin hangi aralıkta olduğunu gözlemleyebileceğiniz grafikleri ve ayak izi hesaplama işlemleri ile daha yaşanabilir bir dünyaya sahip olmak için elimizden gelenin fazlasını yapmamız mümkün! Hemen, şimdi siz de ‘BUSKİ su ayak izi testi’ ile kolayca kendinize ve evinize ait hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hangi alışkanlıklarınızı sınırlandırarak su ayak izinizi azaltabileceğinizi kendiniz görebilirsiniz. Hemen şimdi testinizi yapın; daha çok su tasarrufu sağlamanın yollarını keşfedin!

SU AYAK İZİ SONUÇLARINIZ

Açıklama yazılabilir...

Su Ayak İzi Sonuçlarınızı Yazdırın >>

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki herhangi bir öğeye tıklayın veya aşağı kaydırın.

Kapalı Alan Su

Soru Cevabınız Litre/Gün : Cevabınızın Karşılığı Ortalama Güncelle
Ev Halkı
Duş Süresi
Küvet
Banyo Lavobası
Tuvalet
Mutfak Lavobası
Bulaşık Yıkama
Çamaşır Yıkama
Gri Su Sistemi

Açık Alan Su

Soru Cevabınız Litre/Gün : Cevabınızın Karşılığı Ortalama Güncelle
Çim ve Bahçe Sulama
Yağmur Varili
Yüzme Havuzu
Araba Yıkama

Sanal Su

Soru Cevabınız Litre/Gün : Cevabınızın Karşılığı Ortalama Güncelle
Araç Kullanmak
Elektrik Kullanımı
Alışveriş Alışkanlıkları
Kağıt Geri Dönüşüm
Plastik Geri Dönüşüm
Şişe ve Teneke Geri Dönüşüm
Kumaş Geri Dönüşüm
Yemek-Dİyet
Evcil Hayvan