E-BUSKİ ONLİNE ABONE REHBERİ ÖNERİ & TALEP SU VE ŞEHİR BURSA
DERGİSİ
SU ANALİZ
RAPORLARI
HİZMET NOKTALARI

Borçların yapılandırılmasına bir aylık ek süre

Buski Genel Müdürlüğü

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, 31 Mayıs'ta sona erecek devlete olan borçların yapılandırma başvuru tarihi 3 Temmuz’a, yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi de 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Buna göre 31 Aralık 2022 ve öncesine ait ödenmemiş borcu olan aboneler, yapılandırma fırsatından yararlanarak BUSKİ'ye ait borçlarını yapılandırabilecekler.

Peşin ödemelerde gecikme faizinde yüzde 90’a varan indirim sağlayan kanun, ayrıca 48 aya kadar da eşit taksit imkânı sunuyor.

Su ve atık su bedeli alacakları, harcamalara katılma payı alacakları, cezalar (kaçak su zabıt varakası) gibi borçlar peşin ve taksitlendirmek yolu ile ödenebilecek.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşların son başvuru tarihi olan 3 Temmuz 2023 tarihine kadar BUSKİ merkez ve ilçe şube müdürlüklerine, yasal takibe alınmış abonelerin ise sadece Acemler - BUSKİ merkez birimlerine başvuruda bulunması gerekiyor.

Bahse konu başvurular, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden ya da posta yoluyla da yapılabiliyor.

Ayrıca, posta yoluyla başvuruda bulunacak vatandaşlar için, yapılan başvuruların taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi hâlinde postaya verildiği tarih, adi posta ile gönderilmesi hâlinde ise tahsil dairesinin kayıtlarına intikal ettiği tarih başvuru tarihi olarak dikkate alınacak.